Winnica Paczków
W poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń zaglądamy do Paczkowa, zwanego polskim Carcassonne. Głównym celem naszej podróży nie są jednak wyjątkowe zabytki miasta, ale rozciągająca się wokół zabytkowego pałacyku rozległa winnica.
Paczków to jedno z najstarszych miast polskich, prawa miejskie przyznano mu na początku XIII wieku. Leży na południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego, przylega do Jeziora Paczkowskiego, sztucznie utworzonego zbiornika retencyjnego. Zwany polskim Carcassonne Paczków oferuje sporo atrakcji. To jedyne polskie miasteczko w całości otoczone murami obronnym z XIV wieku, z zachowanymi w doskonałym stanie 19 basztami i trzema wieżami bramnymi. W miejscu, do którego można dojść od rynku w zaledwie 3 min. na bazie pałacyku i należącego do niego folwarku starej posiadłości ziemskiej, w 2005 roku powstała 5-hektarowa winnica. Świetna wystawa, optymalne nachylenie zbocza, dobra gleba, lekka, piaszczysta ziemia z grubszym rumoszem kwarcowym, łagodne zimy i ciepłe lata - wszystko to daje idealne warunki do uprawy winorośli. Hoduje się tu odmiany białe: Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe, Chardonnay, Traminer, Riesling, Johanniter, czerwone: Pinot Noir (cztery klony), Acolon, Cabernet Cortis, Regent i Rondo. Pierwsze roczniki win z Paczkowa degustowane w gronie znawców uzyskały wysokie noty. Kierunkową odmianą winnicy stanie się prawdopodobnie Regent, a Rondo w Paczkowie najlepiej sprawdza się w wersji rose.
Na terenie folwarku pałacowego, u podnóża wzgórza winnicy, tuż obok stawu stoi zabytkowa stodoła z XVIII wieku o powierzchni 1000 mk. Niedawno ją odrestaurowano i zaadaptowano na galerię sztuki współczesnej i muzeum samochodów, znalazło sie też miejsce na pomieszczenie do produkcji i degustacji wina. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa, a światło, wpadające do wnętrza poptzez szklane fragmenty dachu między starą więźbą dachową, dodatkowo podkręca nastrój. W ciepłe dni i wieczory najprzyjemniej jest jednak kosztować wina, siedząc na drewnianym deku nad stawem, patrząc na winnicę i góry. Dobre wino, pełna atrakcji okolica i niecodzienna atmosfera dla turystów - aż się prosi, by z niej skorzystać.
(źródło: tekst dostarczony przez Winnicę Paczków)